Biologicky odbouratelné prací prášky

Prací prášek můžeme označit za malý zázrak, jelikož v kombinaci s vodou dokáže snadno odstranit skvrny z oblečení. Je to však často dáno jeho chemickým složením. Toto je však jeho velké negativum. Naštěstí na trhu existují i biologicky odbouratelné prací prášky.

Co je biologická rozložitelnost?

Některé prášky jsou biologicky odbouratelné lépe, jiné hůře. A co je to vlastně ona schopnost toho, že je biologicky rozložitelný? V praxi to znamená situaci, že i když je doslova vypuštěný do přírody, dokážou se jednotlivé organické látky rozkládat, a to vlivem působení běžných mikroorganizmů. Ve většině případů je biologická odbouratelnost charakterizovaná i tím, že se dané složky rozloží na vodu a oxid uhličitý. Tím nadále nezůstávají ve své původní formě součástí přírody, a zároveň jí nijak neškodí.

Především tenzidy

Hlavní složkou každého pracího prášku jsou takzvané tenzidy. Jde o povrchově aktivní látky, které mají pozitivní vliv na odstranění skvrn. Zároveň se jedná právě o ty látky, u kterých se řeší biologické odbouratelnost. Čím je lepší, tím pochopitelně lépe. Nutno totiž říci, že tenzidy jsou velkou složeninou různých chemických látek a tak v závislosti na různých prášcích může dojít k tomu, že některé jsou biologicky odbouratelné lépe, jiné hůře.

Jaké jsou nejlepší?

Pokud hledáte biologicky odbouratelné prací prášky, je vhodné vsadit třeba na známá alkalická mýdla. Jistě nemusíme připomínat léty prověřené mýdlo s jelenem, které právě do této skupiny patří. Jsou to ale i další prací prášky, u kterých je biologická rozložitelnost velmi dobrá. Obvykle provedená do sedmi dní. A to primárně v rámci čističek odpadních vod. Jedná se například o tekutý prací prášek Frosch, koncentrovaný tekutý prací prášek Ecover, nebo prostředky na praní DonGemini, či také Sodasan. Negativum může být to, že ne každý na našem trhu seženete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *