Špína škodí nebo zlepšuje imunitu

Žijeme v době, kdy se mnoho lidí snaží až o přehnanou čistotu. Doslova o sterilní domov a prostředí. Bez sebemenší špíny. Ta však může být v některých případech i prospěšná. Jak to tedy je? Škodí špína, nebo naopak zlepšuje imunitu?

Podobně, jako u očkování

Víte? Jak funguje většina klasických očkování? Není důvod v nich hledat nic složitého. Tělu je aplikována velmi malá dávka konkrétní nemoci. To si díky tomu dokáže samo vytvořit svou imunitu. Pokud se nemoc objeví kdykoliv v průběhu života, tělo si s ní poradí. A podobně je to i v případě špíny. Pokud jí lidský organismus bude vystaven v minimální míře, tak se s ní nejenom setká, ale také si ihned dokáže vytvořit potřebné protilátky. Pro posílení imunity ideální volba.

Nic se nemá přehánět

Jde skutečně spíše jenom o nárazové formy kontaktu se špínou. A to v menších dávkách. Rozhodně nelze říci, že život v domácnosti, kde se neuklízí, bude pro imunitu blahodárný. Například různé plísně mohou způsobovat řadu nemocí. Stejně tak prach, který může být původcem mnoha alergií. Nějaké to smítko nikdy ničemu nevadí, ale dlouhodobě zanedbaná domácnost problém je. Jak u dospělého, tak pochopitelně také u dětí.

Jak chránit své dítě

Špína tedy nijak výrazně neškodí, pokud v ní nežijete. Jak se tedy chovat ke svému dítěti? Pokud mu spadne dudlík na relativně čistou zem, opláchněte ho vodou a vraťte mu ho. To stejné třeba s rohlíkem, který ofoukněte, a je čistý. Také se nebojte toho, když dítě čas od času ochutná chuť písku, nebo oblízne své hračky. To vše jsou právě ony případy, kdy se špína dostane do organismu a docílí toho, že si na ni tělo vytvoří požadované protilátky.
Přehnaná čistota vede k tomu, že až si starší dítě dá steak z nepříliš čistého grilu na vaší zahradě, může to vyvolat i trávicí problémy. Jenom proto, že nebylo zvyklé na to, že nečistoty jsou na světě běžné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *